Laster Arrangementer

« All Events

Hardangervidda fellestur med DNT

27. juli - 31. juli

Dette er turen for deg som vil gå fra hytte-til-hytte sammen med andre godt voksne fjellfolk.
Terrenget er lettgått, oversiktlig og vakkert.
Dagsetappene er alle under 15 km i lengde og passer for deg som er turvant og godt kjent med å gå med sekk over flere dager i fjellterreng. Flotte vandringer i åpent og friskt landskap kan vi love hver dag. Vi kan også love dere koselige hytter med 3-retters middag og hyggelige stuer og tun som innbyr til gode samtaler utover kveldene.
Påmelding kan du gjøre direkte her på DNT Drammen og Omegn
Program:
Mandag 27/7: Oppmøte Geilo stasjon
Turlederne møter gruppa på Geilo stasjon kl. 12.00. Buss videre fra Geilo stasjon til Tinnhølen. Her tar vi på oss sekkene og vandrer på T-merket sti til Stigstuv ca. 2 timer, 6 kilometer.
Stigstuv er en privat generasjonshytte. Les om Stigstuv her.
Tirsdag 28/7: Stigstuv – Rauhelleren ca. 14 km/5 timer
Vi spiser frokost og smører matpakke på Stigstuv og gjør vi oss klare for dagens etappe. Vi går i slakt, variert og åpent terreng. Rauhelleren ligger vakkert til ved Langesjøen i hjertet av Hardangervidda. Se fram til en god strekk på tunet. Middagen blir servert, og kvelden tilbringer vi sammen i peisestua. Les om Rauhelleren her.
Onsdag 29/7: Rauhelleren – Heinseter ca. 14 km/5 timer
Vi sier farvel til Rauhelleren og tar på oss sekkene klare for dagens etappe. Underveis følger vi elva Djupa og følger Store Nordmannsslepa et stykke før vi krysser en sommerbru. Vel fremme på Heinseter installerer vi oss på rom/sovealkover og slapper av før kveldens 3-retters middag. Heinseter er en privat turisthytte. Les mer om Heinseter her.
Torsdag 30/7: Heinseter – Krækkja inkludert båttur over Halne, ca. 11 km/5 timer
På turens nest side dag starter vi på dagens første etappe som er 6 km opp til Halnefjorden og Sleipa. Derfra tar vi båten Halnekongen – ca. kl. 14.00 – til Halne fjellstugu, før vi krysser RV7 og går de siste 5 km inn til Krækkja.
Båtturen over Halnefjorden har vært i drift siden 1954 og er et hyggelig avbrekk på vandringen. Turen over Halnefjorden tar ca. 30 minutter.
På Krækkja Turisthytte er det trivelig å være, og det er bare å slå seg til ro, glede seg til middagen og en deilig hvil i stua. Les om Krækkja her.
Fredag 31/7: Krækkja – Fagerheim Fjellstue, hjemreise
På turens siste dag forlater vi Krækkja og går 6 km til Fagerheim Fjellstue. Herfra tar vi buss ca. kl.13.00 til Geilo stasjon. Vi er på Geilo stasjon innen kl.14.00 og sier takk for turen.
Med forbehold om endring i programmet! Det er turlederne, som etter å ha tatt hensyn til føre, værmelding og i samråd med bestyrere og deltakere, beslutter om dagens tur lar seg gjennomføre som programfestet.
Alle tidsberegninger er gjort ut i fra en gjennomsnittsfart på ca. 3 km/ t. Vær obs på at pauser, vær- og føreforhold, o.l. ikke er innberegnet i tid brukt på turen.
Praktisk informasjon:
Pris fra/til Geilo stasjon:
DNT medlem kr 7.600
Ikke DNT medlem kr 8.400
Ikke medlem, men ønsker å bli det? Les mer om DNT medlemskap her.
Prisen inkluderer:
Overnatting, turledelse, båt, buss, alle måltider (betjente hytter: frokost, niste, termos og vanligvis tre-retters middag), Unntak: første dag kun middag og siste dag kun frokost, niste og termos. Gi beskjed ved påmelding.
Gradering av turen: Middels krevende
Det er viktig at du setter deg inn i graderingen på turen. Vær særlig oppmerksom på om det stilles krav til ferdigheter og bruk av utstyr. Vurder deretter egen deltakelse på bakgrunn av informasjonen som oppgis i aktivitets-/turbeskrivelsen.
Overnatting:
Deltakerne bor på 4-6-sengsrom/sovealkover i egen lakenpose. Vi sover i køyesenger og du må dele rom med andre turdeltakere.
Du kan benytte lakenpose i sengene på hyttene. Sovepose kan ikke benyttes. Sengetøy kan leies direkte på hytta/ene.
Adkomst/reisevei:
Med offentlig transport fra Oslo: Tog fra Oslo S/Drammen til Geilo. Se rutetider på entur.no eller VY.no
Med egen bil: sjekk parkeringsmuligheter f.eks. her: Parkering Geilo stasjon.
DNT Drammen og Omegn er ikke ansvarlig for om det blir endringer/feil på rutetidene. Deltakerne er selv ansvarlig for å undersøke om rutetidene er riktige før påmelding til turen.
Deltakerne må selv sørge for å komme fram til oppmøtested for turen på egenhånd. Det er viktig at man sikrer seg en transportløsning før man melder seg på turen.
Krav til deltagere:
Være i normalt god fysisk form og være turvant. Må ha solide fjellstøvler med ankelstøtte som er gått inn i forkant av turen. Være kjent med hva det innebærer å gå med sekk på 6-8 kg i mange timer flere dager på rad.
Pakkeliste:
Riktig pakket sekk bør ikke veie mer enn 6-8 kilo!
Lakenpose. NB: det er ikke lenger tillatt å bruke sovepose på DNT sine hytter. Sengetøy kan leies på hyttene.
Ulltøy inkludert lue og votter
Yttertøy som tåler vann og vind
Fjellstøvler (gjerne gamasjer)
Solkrem og solbriller
Innesko/sokker
Litt førstehjelpsutstyr inkl. gnagsårplaster og smertestillende til eget bruk.
Toalettartikler, egne medisiner og ørepropper
Drikkeflaske og evt. termos
Se pakkeliste: DNT pakkeliste.
Kart:
Gjerne kart over området hvis du ønsker å se hvor du er.
Anbefalt kart: Hardangervidda øst 1: 50 000. Sjekk ut.no for oppdatert kart- og ruteinformasjon.
Se også UT.no for informasjon om rutene.
Viktig informasjon:
Les: vilkår for turer med DNT, før du melder deg på turen.
Våre turledere er frivillige. De har gjennomgått turlederkurs og har mye fjellerfaring. Turlederne gjør sine turlederoppdrag med stor glede og deler villig sin friluftserfaring og – glede med deltakerne.
For spørsmål, veiledning eller om du lurer på om denne turen passer for deg, er du velkommen til å kontakte turlederne. Alle deltakere vil bli kontaktet av turleder ca. 2 uker før turstart.
Turledere:
Ove Brude Kolstad, ove.kolstad@outlook.com, mobil 917 42 346
Liv Aarum Kolstad, livkol@hotmail.com, mobil 977 27 890

FOTO: Marius Sætre

© Kopirett 2026 - Nore og Uvdal Næringsselskap | Personvern | Utviklet av Akari