
Velkommen med på tur til vakre Hardangervidda!
Den østlige delen av vidda er åpen og småkupert, og terrenget er relativt lettgått. Her får vi det klassiske bildet av «vidda» – et flatt, stort og tilgjengelig høyland som inviterer til lange turer i uforstyrret natur. Her puster man godt! Området ligger hovedsakelig over tregrensen, på ca. 1100–1400 meter over havet. Naturen er preget av sparsom vegetasjon, med vier og lyngheier, mose og lav, men det forekommer også partier med våt myr.
Dagsmarsjene på denne turen varierer mellom 13 og 22 kilometer i lengde og passer for deg som er turvant og godt kjent med å gå med sekk over flere dager i fjellterreng. Turen går over fem dager, og vi bor på betjente hytter med hyggelig vertskap og full pensjon som inkluderer tre retters middag, frokost og niste/termos.
Mandag 20. juli:
Oppmøte i god tid før kl. 10.00 på Drammen busstasjon for egen felles transport med buss til DNT Solheimstulen turisthytte. Ankomst ca. 14.00. Vi sjekker inn og finner rommene våre før vi går en fin liten tur opp til Beltetjønne før middag, ca. 5 km/2 timer. Etter dagens tre-retters middag samles vi ute eller i en av peisestuene for litt informasjon om dagene som kommer, snakke om forventningene til turen og for å bli bedre kjent med hverandre.
Tirsdag 21. juli: Solheimstulen – Mårbu, ca. 20 km/7 timer.
Vi spiser en god frokost, smører niste og fyller termosene før vi gjør oss klare til dagens etappe. Turen starter med en times stigning før det flater mer ut på toppen. Herfra går vi innover i et vennlig fjellterreng hvor stien slynger seg gjennom dalfører og over vidstrakte sletter. Underveis får vi nydelig utsikt over viddelandskapet og innsjøer med sandstrender. Kanskje frister det med et bad? Lunsjen inntar vi i Smågådalen som ligger omtrent halvveis. Nede i dalen krysser vi elva Smågåe med hjelp av vadestokker som finnes på begge sider av elva. Her går det litt oppover igjen før vi når Olavarden. Herfra bærer det nedover til Mårbu, en koselig hytte med hyggelig vertskap som ligger ved Mårvatnet. Vi slapper av litt før vi inntar nok et herlig måltid med påfølgende samling i peisestua før vi tar kvelden og hviler ut før neste etappe.
Onsdag 22. juli: Mårbu – Rauhelleren, ca. 22 km/7 timer.
Denne dagen byr på en litt lengre, men flott vandring i hjertet av Hardangervidda. Stien tar oss gjennom varierende landskap, fra åpne sletter til små fjellrygger. Underveis krysser vi flere bekker og kan nyte synet av den vakre naturen. Etter en innholdsrik dag ankommer vi Rauhelleren (1221 moh), en trivelig betjent DNT- hytte kjent for sin gode mat og varme atmosfære. Hytta ligger vakkert til ved Langesjøen i hjertet av Hardangervidda. Her kan du oppleve både hester, kuer og høns, leske deg med lokalt brygg eller kanskje ta en frisk dukkert i sjøen nedenfor hytta før middag? Kvelden tilbringes i den koselige peisestua.
Torsdag 23. juli: Rauhelleren – Stigstuv, ca. 14 km/5 timer.
Dagens etappe er kortere enn de to forrige og relativt lettgått. I dag kommer vi også til å oppleve at terrenget og vegetasjonen endres. Hvor mange ulike arter blomster klarer du å finne? Vi starter med en times stigning opp under Raudhellerskoran med fint ekko og mulighet for å se fjellvåk. Videre forbi stidelet mot Skaupa og over Tormodfloti ned til Holmetjønnan. Bekken steingås i oset. Ovenfor stien der den svinger langs vannet, ligger ruinene av Holmetjønnlægret. Så går vi den siste biten fram til den koselige hytta. Stigstuv er en koselig, privat drevet turisthytte, og vertinnen Katrine liker å ønske gjestene velkommen ute på tunet. Også her kan vi glede oss til deilig mat og en liten, men koselig peisestue.
Fredag 24. juli: Stigstuv – Dyranut, ca. 13 km/4 timer + hjemreise.
Vi starter som vanlig dagen med frokost og smøring av niste før vi tar på oss sekkene og gjør oss klar for siste etappe. I dag går vi nord-vestover i meget lettgått terreng mot riksvei 7 og Dyranut. Kanskje er vi heldige og får øye på reven som holder til i sanddynene? Hvis det er tid, kan vi slappe av litt inne på kafeen før bussen kommer for å kjøre oss hjem. Vi regner med å ankomme Drammen senest klokka 20.00.
Med forbehold om endring i programmet! Det er turlederne, som etter å ha tatt hensyn til føre, væremelding og i samråd med bestyrere og deltakere, beslutter om dagens tur lar seg gjennomføre som programfestet.
Alle tidsberegninger er gjort ut ifra en gjennomsnittsfart på ca. 3 km/t. Vær obs på at pauser, vær og føreforhold o.l. ikke er innberegnet i tid brukt på turen.
Gradering av turen:
Terreng blå/lengde rød. Les mer om graderingene her.
Pris:
Prisen inkluderer egen transport t/r Drammen, overnatting på hyttene, måltider (3-retters middag, frokost, niste og termos) og turledelse. Obs: Dag 1 kun middag, dag 5 kun frokost og niste. Husk å ta med mat til første dag!
Nødvendig spesialkost: Gi beskjed ved påmelding.
Overnatting:
På hyttene er det overnatting i 2-6 mannsrom, og du må regne med å dele rom med andre turdeltakere. Alle hyttene er betjente hytter. Det vil si at det serveres deilig mat av lokale råvarer og det er mulighet for servering og kjøp av enkelte toalettartikler og sjokolade, drikke m.m.
Krav til deltakere:
- Være i normalt god fysisk form
- Være turvant
- Må ha solide fjellstøvler med ankelstøtte som er gått inn i forkant av turen
- Være godt kjent med hva det innebærer å gå med sekk på 6-8 kg i mange timer flere dager på rad
Riktig pakket sekk bør ikke veie mer enn 6-8 kilo.
Pakkeliste:
- Lakenpose – det er ikke lenger tillatt å bruke sovepose på DNT sine hytter. Sengetøy kan leies på hyttene
- Ulltøy inkludert lue og votter
- Yttertøy som tåler vann og vind
- Fjellstøvler (og gjerne gamasjer)
- Solkrem og solbriller
- Innesko/tøfler
- Toalettartikler
- Litt førstehjelpsutstyr inkl. gnagsårplaster og smertestillende til eget bruk
- Drikkeflaske og ev. termos
Se ellers DNTs pakkeliste sommer her.
Kart:
Du må gjerne medbringe kart over området hvis du ønsker å se hvor du er.
Anbefalt kart:
Hardangevidda øst 1: 50 000, eller Finse og Rauhelleren 1: 50 000.
Se også UT.no for informasjon om rutene.
Viktig informasjon:
Les: viktig informasjon om fellesturer sommer, før du melder deg på turen.
Våre turledere er frivillige. De har gjennomgått turlederkurs og har mye fjellerfaring. Turlederne gjør sine turlederoppdrag med stor glede og deler villig sin friluftserfaring og – glede med deltakerne.
For spørsmål, veiledning eller om du lurer på om denne turen passer deg, er du velkommen til å kontakte turleder Kaja Varden. Se under for kontaktinfo. Alle deltakere vil bli kontaktet av turleder per mail/telefon 1-2 uker før turstart.
Turledere:
Kaja Varden (e-post: kajamell@hotmail.com, mob: 480 02 719)
Jonny Korsnes (e-post: korsnesj@gmail.com, mob: 948 11 736)





